Futureleader
Futureleader Futureleader
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

how much is 20 Pepsi if one Pepsi is sold at the rate of 20 naira​

Relax

Respuesta :

juliuskoglogr
juliuskoglogr juliuskoglogr
  • 02-07-2022

Answer:

Let x= cost of 20 pepsi

so 1 Pepsi = 20 naira

20 = x

x= 20*20

x= 400 naira

Therefore the cost of 20 pepsi is 400 naira

Ver imagen juliuskoglogr
Answer Link

Otras preguntas

Q: the blue figured is translated ____ units left and ____ units down from the red help me please ill give extra points
A pig that has internal parasites has ( )living in its intestines
Which document do you think was the most important in the creation of the US Constitution? I will accept 2-3 sentences. Please include the name of the document
Solve each equation. Show all work. 1. -8(n+6)=-7(n+7) 2. -6(b+3)+6b=-6(-4b+3)
How was the Abbasids’ treatment of non-Muslims similar to that of the Umayyads’? How was it different?
9 X 5.000 = 9 x ____thousands
sigma notation can someone help me understand this and give an example...
need help on this one please​
If I made any mistakes in this please tell me now
Choose the best Spanish word to complete the sentence. Tú ______________un diploma la semana pasada. recibiste recibimos recibio recibieron