mrsdadejajohnson mrsdadejajohnson
  • 23-06-2022
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of clay pots costs $15.76. What is the unit price?

Respuesta :

mitralalsubedi2018
mitralalsubedi2018 mitralalsubedi2018
  • 23-06-2022
Here
Clay pots =8
Price =$15.76
Then unit price =15.6/8
=$1.95
Answer Link

Otras preguntas

If solution A has twice as much solute as solution B is it possible for them to have the same concentration
A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it to his brother, and then randomly
If an organism is composed of only one cell, it ___________. performs all of the functions is specialized does not have any functions cannot survive on its own
4x-2y=12 -4x-9=54 How can you order a ladder?
What's the opposite of the word Avatar
Solve the linear equation: x + 3 + x - 8 + x = 55
Which compound is a reusable, complex protein that speeds up chemical reactions? A) starch B) a sugar C) a lipid D) an enzyme
what is the sum of 3/8 and 1/16
When the Nile flooded, what did it leave behind?
What is the Galaxy we live in called?