docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

Ebony owns a number of shops. She keeps careful records about which products sell best and notes ideas about how to increase sales. One of Ebony’s stores is a s
how to solve? find x. round to the nearest tenth of a degree.
Is pd a radius, major arc, minor arc or diameter
If you are told a population has a mean of 25 and a variance of 0, what must you conclude?
Need help please on geometry
Jim Pine wants to learn golf. He makes the following purchases: Used Clubs $125 Bag $85 Golf Balls and Tees $22.50 Shirt $22.50 Shoes $65.00 Tax Rate 6% Facili
Sandy experimented with the placement of the straw and the balloon while making this air powered toy car. He taped the straw and balloon to face toward the rig
Peter the greats absolute rule over russia helped:his:country and people abc write
what is 9-1.8 times 4+7 using the order of operations
[06.03]Which substance will require more energy to heat if all the samples have the same mass? Lead Magnesium Iron Aluminum