rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

As we seek to understand the nonverbal messages of people from cultural backgrounds other than our own we ought to do which of the following? a) be aware that n
26. Classify each chemical equation as a combination/synthesis , decomposition, single replacement, double replacement, or combustion. a. Pb(s) + Hg2SO4(s)  P
Which situation helped Mao Zendong’s communist force defeat the nationalist government during the Chinese Civil War
the ability of matter to easily combine chemically with other substances is know as?
how to get the area of the lion?check the enclosed photo please!
Difference between Covalent Compounds and Binary Covalent Compounds?
1. The milk fortification program was instituted to: A. reduce osteomalacia due to vitamin D deficiency. B. increase milk shelf-life by adding vitamin E. C.
who was responciple for bringing the light bulb to he masses
General findings concerning gender differences and IQ scores reveal that a. women tend to score higher on verbal tasks than men. b. women tend to score higher o
Is 7.2 the same as 72?