queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

I hate these questions
can someone help me with this please? ill give brainliest:)
Match the answer with the correct question: Oui, ils en mangent tous les week-ends. A- Qu'est-ce qu'ils mangent ensemble? B- Où est-ce qu'ils mangent avec le f
How did steel influence the growth of the cities in the North? It encouraged more manufacturing in smaller towns, so people moved away from the cities. It impro
Solve the equation and enter the value of x below -9x-3 = 60
The picture above shows barrier island. How did these barrier island MOST LIKELY form? by sand deposited by waves by sand eroded from the mainland by waves by s
How do you find the equation, domain, and range using a graph?
In the story about Steve’s near miss while driving his cousins Camaro what did his mom hit him with
How did moctezuma I’s treatment of the Aztecs Allies strengthen his empire
How do this male peacock’s feathers increase his fitness?.