aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

The roller coaster at the state fair cost 7 tickets per ride. If you had 833 tickets, how many times could you ride it.
In the poem "In My Country," the speaker encounters a woman. What main concern does the woman have about the speaker? She is concerned that the speaker comes fr
Write the name of these next to the letter
about- Andrew JacksonSet To between Old Hickory and bully Nick, Anthony Imbert, 1834find 2 objects that have symbolic meaning.What do they symbolize?​
9,369 divided 53 help please
can anyone help me with this question?
HELPP ASP I WILL GIVE BRAINILEST
A researcher says she has statistical significance for her research and finds a 5% chance that results are due to chance. Which of the following is an accurate
Pls help me with this .
Explain to a new student how to simplify the expression below. Show the updated expression after each step you take. (-8)+(-3)+(-4)(7) ÷14+9(-2)