bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Relax

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Slope 5, passing through (-4,1)
Hi, I need help with this question and I don't it is right or wrong answer pls correct me and explain.
what is -9/14+2/7 as a fraction in simplest form
can someone do my carnige its due today if so heres the info: username: 523610 pasword: yourgreat do topic 2
Is my answer correct
m + 4 = 7 Step One: Step Two: Step Three: Step Four: ma9 m/3+4+4+7+4 m/3-7 m=21 m/3+4-47-4 m/3*3+4=743 m/3-3 ma17 m/3+4-3=7-3 m/3*3=3*3 m/3+7=4 m=3 m/3+8=11 m/3
The earth ................round the sun. A. moving B.to move C. moves D. move
I needed to write something long enough
Hello Americans! Greetings from the Philippinesalso what is the meaning of SAT? in your subject?​
why is carbon dioxide is more in exhaled air than in inhaled air​