Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

No - freeze antifreeze mixture contains 30% alcohol how much alcohol is there in 15 quarts of no freeze
Find two consecutive positive even integers whose product is 168
(Need an answer fast.) Solve for x. −x/2<−1 My answers is: x >= 0.5 If you could show your work w/ your answer that'd be awesome, I've been trying to fin
Suleyman Was a 16th century Safavid emperor who built magnificent last mosques. Is this true or false?
Explain why an anion exchange resin can be used to separate a mixture of cations
Which of the original thirteen colonies did the English settle
Beowulf????????????????
???????????????????????????
Which statements best describe measuring with a graduated cylinder? The liquid in the cylinder normally forms a concave meniscus. The liquid in the cylinder nor
Whenever it rains hard, sewers clog with storm debris—the number of plastic garbage bags adrift in the world's cities may truly exceed calculation—and the water