Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

How much should be invested now at an interest rate of 6.5% per year, compounded continuously, to have $1500 in two years? Do not round any intermediate comput
Find the term that must be added to the equation x2−6x=7 to make it into a perfect square.
Help, Kinda struggling here
Proof : tan10 x tan20 x tan…70 x tan80=1
Read the excerpt from Walt Whitman’s poem “I Sit and Look Out” that Clara is using in her analysis of “The Caged Bird.” I sit and look out upon all the sorrows
-275+156-(-293)-157 = 17ME PUEDEN DAR EL PROCEDIMIENTO PLIS
Define Sericulture!!​
Question 1 1.1 Given the quadratic number pattern: 5; 10; 17; 26;.. 1.1.1 Write down the next TWO terms of the pattern. 1.1.2 D Determine the formula for the nt
A satellite with a mass of 110 kg and a kinetic energy of 3.0 ´ 109 J must be moving at a speed of
1. Solve x² +5x+3=0 Give your solutions correct to 2 decimal places.