10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was the least likely outcome of CCC? development of new skills increased financial security creating awareness about nature promoting
what does triangular trade mean
What percentage of the possible types of offspring had the same genotype as the parents?
What is the square root of 144
During which phase of the cell cycle are DNA and centrioles of animal cells replicated
What happens to a negative number when you take its absolutr value
what term refers to the elements in a column of the periodic table
How have Islamic beliefs affected Africa
Identify three types of chromosomal alterations.
How does mariachi affirm or challenge American stereotypes of Mexican culture?