donyaa09
donyaa09 donyaa09
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Help if you understand thanks

Help if you understand thanks class=

Respuesta :

subtomex0
subtomex0 subtomex0
  • 25-03-2022

Step-by-step explanation:

Table A represents an arithmetic sequence with a common difference d=+7.5

so for x=4, it's y³+7.5=25+7.5=32.5

for x=5, it's y⁴+7.5=32.5+7.5=40

Table B represents a geometric sequence with a common ratio r=4, so you're essentially multiplying by 4.

for x=4, y⁴=y³×4=160×4=640

for x=5, y⁵=y⁴×4=640×4=2560

Answer Link

Otras preguntas

Why did Congress pass the National Defense Act and the Naval Construction Act in 1916?
A cube shaped box has a volume of 27 cubic cm. what's the length of the box? how would you figure this out
Order from greatest to least Sqare root of 12-1, 5/2, 2.25, 1+ 3.14/2
what is 12/42 when you simplify it
writing system that uses symbols or pictures to denote objects, concepts, or sounds originally and especially in the writing system of ancient Egypt
Native American civilizations were threatened by..
A meter stick casts a shadow 1.4 m long at the same time a flagpole casts a shadow 7.7 m long.  The triangle formed by the meterstick and its shadow is similar
Homesteaders on the plains usually built homes of this?
Michael bought four tacos and a burrito and paid $9.50. Noah bought two tacos and three burritos and paid $11. Based on the information, what is the cost of one
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do