boomiebox1619 boomiebox1619
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 cookies cost $2.88, How much would 2 cookies cost?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 25-01-2017
one way is just to recognize that
2.88=12 cookies
konw that
12/6=2
so divide both sides by 6
0.48=2 cookies
2 cookies is 48 cents


ratio and proportaion way
cost:cookies=2.88:12
cost of 2 cookies is x
2.88/12=x/2
times both sides by 12
2.88=6x
divide both sides by 6
0.48=x

the cost is 2 cookies is $0.48 or 48 cents
Answer Link

Otras preguntas

Traveling at 55 mph, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 310 miles from Boston to Syracuse?
How many oxygen atoms are in the compound Al2O3?
The variable Z is directly proportional to X, and inversely proportional to Y. When X is 3 and Y is 14, Z has the value 3.8571428571429. What is the value of Z
Sunny side Middle School has ten sixth grade classes. Two of the classes have both band and chorus. What percent of the sixth grade classes have both band and c
Which situation would result in a theory being replaced rather than revised?
What message did the Boston tea party send to the british government?
4y+12=0 How do I get the two points to be graphed
equivalent fractions for 15/35
Which are correct definitions for history? Choose all answers that are correct. a. a documented narrative of change over time b. the study of human behavior b
Which is a run-on sentence? a. The squirrel ran across the yard it climbed up the tree. b. The hamster likes his wheel, but he spins in it all night long. c.