Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal? Explain why.
A. 5 apples for $3.20
B. 3 apples for $1.75

Respuesta :

lonelyyear lonelyyear
  • 25-01-2017
5 apples for 3.20 bc for a., youre only paying about $1.50 per apple but for b., youre paying about $1.70 per apple
Answer Link

Otras preguntas

I need help on #19 please
16. Which excerpt from the Declaration of Independence seeks to influence readers by the use of emotionally charged words? He has erected a multitude of new off
Who won the race between the two balls of string
If the diameter of the red marble is 3.0 cm, and by using the formula for volume, what is a good approximation of its volume?
As an airplane is flying 20.0 degrees north of east at a speed of 750 km/h. How fast is it moving to the north
what are chemical properties of acids and bases?
Which statements about the Flatiron Building by Daniel Burnham are true? Choose all answers that are correct. A. Its original name is the Fuller Building, but i
Our ability to process information is at _____ words per minute while the rate at which information is spoken is 125 words per minute.
Cdna is synthesized from what molecule using an enzyme known as what?
When you perform work on an object you increase the energy of the object. true or false?