ailynmartinez ailynmartinez
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Chen purchased a board game for $14 and 6 puzzles. Each puzzle cost the same amount. The total cost was $86. How much did each puzzle cost?

Respuesta :

bearduck101
bearduck101 bearduck101
  • 24-03-2022

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

$86-$14 = $72 that you have left for the 6 puzzles

72÷6 = 12

Answer Link

Otras preguntas

Patrician or Plebeian? Were the wealthiest members of society. Controlled trade and the military.
An oak tree is 120 feet taller than the adjacent house. If the tree is also two and a half times the height of the house, how tall is the house? Choices for the
Please help with this square problem, the picture is shown.
The distance from earth to the moon is about 22^4 miles. the distance from earth to neptune is22^7 miles. which distance is the greatest and by how much
How were Neolithic civilizations organized? And why were writing and art important in the neolithic society?
emily says she can convert 18/25 to a decimal by using equivalent fractions instead of dividing. Use Emily's method to convert 18/25 to a decimal
A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. How many gallons were used each hour? Please show work.
The manager is responsible for training you about food safety in your job duties, which includes:Showing you how to count back money change to customers Prepari
4 ( x - 3 ) - ( x - 5 ) = 0
-4 (-2)+3 (4)+3 (-4)-5 (4)