HamzaAlbalkhi HamzaAlbalkhi
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

100 g of fish cost 70¢.
€
(a) Calculate the cost of 180 g.
(b) Mr Tan paid $2.45 for some fish. How
many grams of fish did he buy?

Respuesta :

AnfiPeace AnfiPeace
  • 23-03-2022

Answer:

a) 100/70 = 1.43 cents for 1 g of fish

180 x 1.43 = 257.4 pennies = 2.57 dollars

b) 2.45 dollars = 245 pennies

245/1.43 = 141.33.... = 141 g

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Marvin says that all rhombuses are squares. Aretha says that all squares are rhombuses. who is correct?
Did the Wickersham Report study illegal drugs? If not, what?
The 120$ repair bill included 48$ for parts and the rest for labor. what percent of the bill was for labor?
Which statement does not accurately describe the Roman Empire? A. Elaborate public baths became the center of Roman social life and were open to all for a small
5 1/2 times 1 1/6 multiply write answer in simplest form
Which sentence uses commas correctly? A. Don't go running on that gravel path Jamal. B. I have told your coach, James about your injury. C. Whether she goes
What is the opposite of evaporation? How do these processes differ?
Which sentence uses comparison correctly? A. Which sounds more better to you, unlimited dessert or a chance to sleep late? B. Which sounds better to you, unl
solve: 20x-18<50<36x-16
About 35 percent of the world’s orange juice is produced by Florida, comparing it with nearly 50 percent produced by Brazil, the world’s largest orange producer