Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

3) English is spoken all over the world. (Active)​
Question 11 (1 point) Succinic acid, a white solid that melts at 182°C, is heated gently, and a gas is given off. After the gas evolution stops, a white solid r
Which call covenants must be considered when computing the dollar price of a municipal bond quoted on a yield basis?
Confused on what to do here
Please help:A hiking trail is 24 miles from start to finish. There are two rest areas located along the trail.a. The first rest area is located such that the ra
An __________ customer is a person or organization that receives services or products in exchange for compensation
The study of the frequency and distribution of disease and other health-related factors in human populations is called ______. multiple choice question.
Characteristics shared by adopted children and their biological parents are mostly ____________ while their similarities with adoptive parents reflect__________
What were the results of the Sherman Antitrust Act?
Help please.. A square field has an area of 479 ft2. What is the approximate length of a side of the field? Give your answer to the nearest foot. Explain your r