breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A square has a side of 6.25 feet. What is the area in square feet? Round to the correct significant digits.
Can anyone answer this Algebra problem? I can't solve it.. 2|10b−10|−10=110 It's solving equations btw.
Translate the sentence into an equation. Four times the difference of a number and 5 is 24. a. 4 • (c – 5) = 24 b. 4c – 5 = 24 c. c – 4 • 5 = 24 d. 5 • (c –
one health club charges a $50 sing- up fee and $65 per month. Another club charges a $90 sign up fee and $45 per month. for what number of months is the cost o
Using substitution J-3k=3 j=-k+15
traveling at 45 mph, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 240 miles from Orlando to Miami?
Healthy bodies can come in a variety of shapes and sizes. How would changes in the types of bodies used in advertisements affect the health choices of the gener
Woodlice are more active as they move from a dry area to humid area. Which innate behavior are they displaying here?
How did new technology promote urban growth around the turn of the century
The first item in a Works Cited entry is normally the a. author's last name b. year of publication c. name of publication d. title of the book or article