Jodiahbrya Jodiahbrya
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

please help me
i will up vote


Jesse paid $8.00 for a watermelon that weighed 16 pounds.

What was the price per pound for the watermelon?

A.
$0.25

B.
$0.50

C.
$2.00

D.
$14.00

Respuesta :

amanda22499
amanda22499 amanda22499
  • 25-01-2017
b.$.50 is the answer
Answer Link

Otras preguntas

in a republic citizens select their own leaders? true or false
Simplify: a^2b^2c^2(2ab+3ac+2bc)
which freeze at warmer temperature water or soda
simplify 5√105 ............
two friends share 3 fruit bars equally. How much does each friend get
The football team has a total of 50 jerseys. There are 30 medium-sized jerseys. What percent of the jerseys are medium-sized jerseys
Personal experience and observation may be used as research sources true or false
root word of explanation and immovable
Why is it important to watch for sequencing clues?
what Which kind of clause modifies nouns or pronouns