Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

A company paid $150,000, plus a 7% commission and $5,000 in closing costs for a property. the property included land appraised at $87,500, land improvements app
The Fertile Crescent is bound to the east by what two rivers? A: Tigris and Caspain B: Nile and Euphrates C. Tigris and Euphrates D: White Nile and Blue Nile
the expression 24r+20s-36t has on factor of 4.What is the other factor?
Help me with this question please
Which measure results in the highest value for the data given? 26, 29, 29, 17, 33, 24, 32, 24, 21, 29 mean median mode range
i need the answers for numbers 11-15
why is majority rule important?
Your knowledge of how to ride a bicycle, how to write your signature, how to drive a car to a familiar location, and how to catch a ball all depend on your ment
Which equation is the correct translation of the following statement? Four less than a number is nine.
Find the slope of the line that passes through the points (0, 0) and (-2, -3).