zoberriendellis zoberriendellis
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

A necktie costing $30.00 per dozen and selling for $5 each (be careful- find the cost of one tie before you subtract.) 0.25 2.50 25.00 35.00

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 03-02-2017
Here is the answer to the problem above. Given that a necktie is sold per dozen and costs $30.00 and sells it for $5. In order for us to know the price per necktie, we just have to divide 30 by 12 since one dozen is 12. 30 divided by 12, and the answer is 2.5. So the cost of one tie is $2.5. Hope this answers your question.
Answer Link
mteague3945 mteague3945
  • 13-11-2019

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Vitellium (Vi) has the following composition:Vi-188: 187.9122 amu; 10.861%Vi-191: 190.9047 amu; 12.428%Vi-193: 192.8938 amu; 76.711%Based on this data, what can
A patient receives 150 cc of medication in an IV drip over 4 hours. What is the rate per hour of this dose?
Differentiate. y=ln (17-x)
The Treaty of Brest Litvosk allowed the Germans to
Who can vote for or make laws in China?
Who can vote for or make laws in China?
Differentiate. y=ln (17-x)
how do u say fat pig in german
Find an equation of the line that (a) has the same y-intercept as the line and (b) is parallel to the line .
Which sentence provides evidence that peoples tastes in food changed over the years of Julia Childs Career?   A. When many people rejected rich french foods , s