monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

Which bone forms the base of the cranium and contains the opening through which the spinal cord connects to the brain? a. Frontal b. Parietal c. Temporal
Find the equation of the tangent line to the graph f(x) = x(1-2x)^3 at the point (1,-1)
The information contained on the internet makes it very much like a giant version of which of the following ? A. A department of store B. A library C. A fact
Unsuccessful 1879 revolt against the British Empire that ended the independence of the Zulu nation.
Show that ABCD is a trapezoid. HELP PLEASE!!
3.4 bigger or less than 0.34
A surveyor a. studies the weather b. marks the borders of states c. interprets surveys for news articles d. designs surveys for corporations
Name the plant cell organelle where photosynthesis occurs
Use the quadrant system to find the area of the polygon. A. 15 square units B. 16 square units C. 18 square units D. 17 square units
Graph ​ y=−5/6x−4 ​. Use the line tool and select two points on the line.