Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Relax

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

which of the five kingdoms of life contain organisms that carry out photosynthesis
1.the three little pigs build their houses :one out of hay, one out of sticks, and one out of bricks. 2)the wolf visits the house of the first and second pig an
What is 1/6 plus 3/6 as a decimal?
Read the narrative and determine the point of view: "as the teen walked along the beach with his mother, he knew he had to tell her the truth. he realized she m
Order the polynomial in descending powers of x
Who is paris in romero and juliet
add and use the least common multiple as the denominator what is 4/15+ 5/6
Why was galileo calilei punished by the roman catholic church for his beliefs?
How do eukaryotic cells differ from each other
Jackson had no qualms about