chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

African Americans were welcome to work and live wherever they liked. True False
Plant cells derive their energy from chlorophyll. a. True b. False
Hector says he does not _______ when the movie starts.* no know now knows
How many seconds are in a century?
Absolute dating tells you _____. when an event occurred in years the relative age of different rock layers if one species of animal evolved before another the s
33. The political philosophy of James Madison can BEST be seen in his creation and support of which document? A. The Declaration of Independence B. The Bill
Which European country invaded the mossi states in the 19th century?
Why was Ngo Dinh Diem's regime so unpopular in South Vietnam? Diem refused American aid.Diem favored his family and fellow Catholics. Diem treated opponents of
Illness is considered a behavioral stressor. a. True b. False User: Stress is __________. a. positive or negative, depending on circumstances b. a body's automa
A tied ball game goes into ___ innings