hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

Ten runners are in a race. How many different ways can they finish in first, second, and third place?
Everyone should come from an ideal family. a. True b. False
Egyptian hieroglyphs: a. used sacred characters as picture signs. b. employed the use of an alphabet. c. were written only on a paper made from papyrus reed
Find the set the solves [tex]x + \frac{2}{x} \geq 3[/tex]
a charge of 30. coulombs passes through a 24-ohm resistor in 6.0 seconds. what is the current through the resistor? (1) 1.3 a (3) 7.5 a (2) 5.0 a (4) 4.0 a
Which movement in the 1800s sought to restrain or ban the consumption of alcohol?
What was the effect of the 15th Amendment? a. It legalized the “separate but equal” doctrine. b. It gave black men the right to vote. c. It struck down the J
Muscles that are fatigued _____. a. are injured b. should always be rested c. can sometimes be exercised further d. should be stretched
Advantages the United States brought to the Allied cause included everything listed except: a. a boost in morale b. supplies and equipment c. the Russian sur
A major religion that was founded by Mahavira in the sixth century was: a. Daoism. b. Jainism. c. Chandrism. d. Zoroastrianism.