emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

how did john snow use maps to study the spread of cholera
Camille is at the candy store with Grandma Mary, who offers to buy her $12 worth of candy. If lollipops are $1 each and candy bars are $4 each, what combination
where is the thinnest layer of earth’s crust located?
Why is it “not good to want something too much"? What does this attitude tell you about Kino and Juana's way of thinking? Because you must want it just enough,
What is the solution to this equation?
please help!!!! Rewrite this passage as old information begins each sentence and new information follows the old. Two aims-the recovery of the American economy
Keep You Warm Heating Service charges a flat rate of $50 per service call and an additional $1 per minute the technician is in your home. If the technician spen
There are 377 toys that Janet collected at the carnival. She wants to put them in 12 bags. After she splits them into bags, how many toys does she have left to
hello plz plz help me plzz I will give brainliest plz help plzzz plz
solve pls brainliest