yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

what time in the past does "prehistoric" refer to?
Which statement correctly describes the Trail of Tears? A. It was the treacherous journey of Irish immigrants from New York to California. B. It was the forc
What is the effect of the unusual syntax in these lines from "The Negro Speaks of Rivers" by Langston Hughes? I've known rivers: I've known rivers ancient as th
which statement about court cases in which one private party is suing another is true?
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Variable y varies directly with variable x, and y = 56 when x = 8. What is the value of y when x = 3? y = [?]
Which of the following would have the greatest impact on the survival of a population of zebras in Africa? a. appearance of tourists b. climate change c. dust s
Which of these is defined by population, territory, government, and sovereignty? nation-state civilization parliament district federation
what is 3/11 as a present
Could you answer the question in the image?
Which describes this line from the little brown bat's poem about the owl?"The owl goes back and forth inside the night" A.It is written in iambic pentameter. B