destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

The external appearance of traits is called: -----a.Ecotypeb.Genotypec.Cytotyped.Phenotype​
Hark Gurung's life was a struggle why?
Cho x1(n)= r(n). rect4(n-1); x2(n)= 2n[u(n)-u(n-3)]. Tính x(n)= x1(n)*x2(n)
Please help again please and thank you :)
Q1. a. What is a sentence? b. With relevant examples, identify five (5) main elements that are found in sentences and their uses.
Which of the following are characteristics of the tundra biome? (Choose all that apply.) much rainfall throughout the year low biodiversity very cold temperatur
What are the equations for the asymptotes of this hyperbola? Y^2/36 - x^2/121=1
The curve y= 1/3 x⁴ - 4x² -3x has a gradient of -3 at three points.Find the coordinates of these points. ​
Help me plzzzzzy=__×+__​
(a) A straight line L, whose equation is 3y - 2x = -2 meets the x-axis at R Determine the co-ordinates of R.​