thisuserisnttakenlol thisuserisnttakenlol
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. Answer each question and show your reasoning. How much more does one pound of beef cost?

Respuesta :

anonymous6256 anonymous6256
  • 27-01-2022

Answer:

$1.39

Step-by-step explanation:

4.59-3.20=1.39

Answer Link

Otras preguntas

Find the measures of the angles of a right triangle where one of the two acute angles measure 8 times the otehr.
There are 15 students going on a field trip. If 3/5 of them pack their lunches, how many students pack their lunches?
What expression is equal to the expressions 4x-2(3x-9)
10 points and brainliest! Word Bank: Acid, atomic number, base, buffer, chemical bond, radioactive Two or more atoms linked by a(n) ________ form a molecule.
Rosetta drove her car 160 miles in 2 hours. Which of the following correctly expresses her rate as a ratio?
A square pyramid has a height of 18 cm. A side length of the base is 11 cm. What is the volume of the pyramid? Enter your answer in the box. cm³
Which answer choice correctly lists all of the terms in the expression below? 4x^3+x^2+3x+6 A. 6 B. x 3, x 2, x C. 4x 3, x 2, 3x D. 4x 3, x 2, 3x, 6
Which of the following narrative scenarios best uses symbolism to convey a character’s loss of faith in romantic love? A.) A wedding photo of a couple sits on
the ratios of girls to boys in a student basketball league is 5:6. juan says that there must be exactly 11 students in the league. is juans statement correct
What’s the answer???????