madisenraymond8241 madisenraymond8241
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of peaches is $4 per pound, how many pounds of peaches can be purchased with 20?

Respuesta :

scottlinr
scottlinr scottlinr
  • 26-01-2022

Answer:

is 20 suppose to be 20 dollars?

Step-by-step explanation:

if it is the answer is 5

Answer Link
sportsprincess06
sportsprincess06 sportsprincess06
  • 26-01-2022

Answer:

5

Step-by-step explanation:

20/4 =5 so 5 pounds for 20 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Which nation uses significant amounts of geothermal power? Poland Austria Greenland Iceland
who wrote the kansas nebraska act of 1854
21 grams is how many tablespoons of peanut butter
Preparedness does not have to be complex or overly time consuming. rather, it should motivate, empower, and engage the whole community. a. true b. false
Can someone help identify rational numbers
If a=2, b=-3, c=4, evaluate a b/c
Before school, Janine spends 1/10 hour making the bed, 1/5 hour getting dressed, and 1/2 hour eating breakfast. What fraction of an hour does she spend doing th
If your employment is terminated, cobra provides for
What holds tidal water before releasing it through a turbine A) Barrage B) Tank C) Boat D) Dam
Will give Most Brainliest Answer if you help me. Which pair of expressions has the same value? A: (–2)(–7) and 4 + (–18) B: (2)(7) and 4 + 18 C: (–2)(7) and 18