mariagergenti mariagergenti
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of mesquite-smoked, deli-sliced turkey breast cost $7.98 at the second-largest grocery store in town, and each slide is about 1 ounce, what is the cost of 5 slices?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 25-01-2022

Answer:

$2.49

Step-by-step explanation:

$7.98 ÷ 16oz = $.49875 per slice

$.49875 * 5 slices = $2.49375

Answer Link

Otras preguntas

What is the harderst metal ​
Urgent!!!! Will give brainliest!
Hamilton Mutual Bank holds deposits of $500 million. It holds reserves of $30 million. It has purchased government bonds worth $75 million. The current value of
$140 coat; 10% discount
what % of 25 is 21?​
Which person is incorrectly matched with his invention? Tull: seed drill Watt: steam engine Stephenson: railroad Hargreaves: cotton gin
please help me with these asap!
A shopkeeper sold a book for Rs.40 and gets 15% profit.If he wants to get 20% profit then what will be the actual price of book??
URGENT!!!!!!!! A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is the number of 3-
identify an equation in slope-intercept from for the line parallel to y-5x+2 that passes through (-6,1)