coxo2353 coxo2353
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was the total cost?

Respuesta :

lyonsz4113
lyonsz4113 lyonsz4113
  • 25-01-2022

Step-by-step explanation:

1 oz = 0.0625 lbs.....so 52 oz's is (52 x 0.0625) = 3.25 lbs

3.25 lbs at 6.92 per lb = (3.25 * 6.92) = $ 22.49 <==

Answer Link

Otras preguntas

tim and joe started from time house at the same time. tim drove borth at 60 miles per hour, while joe drove east at 45 miles per hour. How far apart were they a
explain and how to evaluate x-y for x=4 and y=1
hi here are lots of points
Describe the geometrical transformation and write the approximate value with working ​
(10Q) Determine the graph of the cosine curve with an amplitude of 2 and a period of 2.
Please help! I will mark brainiest for the most helpful answer!!! How is Ben Cohen an Entrepreneur and what was his Incentives?
what colors would look really artistic if i put them to together?
What does the map show us about the temperatures in Europe in July 2003
The label on a 2 1/2 pound grass seeds states that it will cover an area of 400 Square feet based on the information what is the number of square feet that 1 po
A farmer sells 8.8 kilograms of apples and pears at the farmer's market. 3 /4 of this weight is apples, and the rest is pears. How many kilograms of pears did s