iahmed2409
iahmed2409 iahmed2409
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need the answer pls show your work

I need the answer pls show your work class=

Respuesta :

amichelle86 amichelle86
  • 23-01-2022
So if Jessica has to pay 5 dollars to get in, we need to subtract 5 dollars from 25 dollars, because 25 dollars is her total amount.

25-5= 20. So now we need to figure out haw many times she can go on a 3 dollar ride with 20 bucks. To do that you need to divide 20 by three which gets you like 6.2, but you can’t really go on 6.2 rides so I’d say Jessica could go on SIX RIDES
Answer Link

Otras preguntas

el origen de la escritura china
BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!!!Each element has its own emission and absorption lines. What is the best explanation for this? 1) Each element has a specific
How do you find common factors
These are statements or phrases that surround a word that help to explain its meaning.
How many miles does Israel measure from North to south
Active or passive listening. You are getting directions at a gas station.
a washer and dryer cost $978 combined the washer cost $78 more than the dryer what is the cost of the dryer
use context clues to determine the meaning of the word oration: Her beautiful oration about recycling was a speech that brought everyone in the audience to tea
Kevin and randy muise have a jar containing 74 ​coins, all of which are either quarters or nickels. the total value of the coins in the jar is ​$12.90. how many
answer question in attachment please