grej3218
grej3218 grej3218
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Cora bought half a dozen cupcacks for $2.70. What was the price per cupcakes?

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 23-12-2021

Answer:

[tex]\approx\$0.23/cupcake[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{\$2.70}{12cupcakes}=\frac{\$0.225}{1cupcake}\approx\$0.23/cupcake[/tex]

Answer Link
kdpbcwghds kdpbcwghds
  • 23-12-2021
A dozen is 12 so half of that is 6 so.

2.70/6= 0.45

Which is 45 cents
Answer Link

Otras preguntas

a child weighing 24 kg requires Epilim at a dose of 20 mg per kg.How much should be given?
When you use toothpaste, part of a protist is helping to smooth and clean your teeth. Which part of the protist and type of protist are most likely responsible
what is the difference between primary storage, secondary storage and off-line storage?
Use apple in a sentence.
what is 6 to the 2nd power divided by 2(3)+4
Which was the result of the events sequenced here? .King james 1clamed divine right to rule and imposed duties without parliament's permission .king james 1 aut
What is Johannes Gutenberg known for? a. inventing the modern printing press b. designing the Sistine Chapel c. writing the Ninety-Five Theses d. translating th
An effect of Yom Kippur War was a. Increased arms for the Israelis b. A peace agreement between Syria and Israel c. A decrease in the violence of the PLO d. The
Use apple in a sentence.
Out of sugar solution, salt solution , muddy water and milk choose the colloid solution. what kind of colloid solution it is?