bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

What statement describes Jefferson's views about the proper role of the federal government?
Describe moshe the beadle. describe elie wiesel's father. what was his occupation? why was moshe the beadle important to elie wiesel? summarize the story moshe
A Eduardo le duele el codo
j is 25 more than 3 solve for j
describe the political philosophy of the early whigs and their view of the common man
Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. Las esculturas de hoy no son como las del pasado. Pero todavía se usan las piedras como ________ para esculp
julia has 80$.she wants to purchase a nail paint set for 16$.she spends the rest of her money on earrings.each pair of earrings cost 8$.what inequality will rep
helpppppppppppppppppppppppppppp
helpppppppppppppppppppppppp PM me if you will be on for awhile I need a lot of help.. ;/
Someone help i need help