fx27tgnxtr fx27tgnxtr
  • 22-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ.
how much juice and pizza Jake can buy?

Respuesta :

naitikj naitikj
  • 22-12-2021

Answer:

$8x + $12y = $120

Step-by-step explanation:

x = amount of juice

y = amount of pizza

$120 = his total money

Answer Link

Otras preguntas

Two planes leave an airport the same time and travel in opposite directions. One plane averages 300 miles per hour, and the other plane average 600 miles per ho
What is the solution to x^2 - x - 2 = 0
Why were the Society of Friends persecuted in England during the 1600s? They refused to bear arms in war. They offered support for the monarchy. They supported
Please help with these math problems I will give 50 points if you answer all
How to do this math problem
I need help with my homework
Which expression is equivalent to 6(14)? A. 6(10 + 4) B. 6(10 + 14) C. 6(1 + 40) D. 6(10 + 40)
the difference of 10 and a number in algebraic expression
Perform the following division. Round the answer to three decimal places. 0.74 ÷ 3.6 =
A line that includes the points (7, -5) and (5, v) has a slope of -7. What is the value of v