The price of oranges is proportional to the number of oranges if
One orange costs 1200 Rs. Find:
A. The price of 12 oranges.
B. The amount of oranges that cost 32,000 Rs.​

Respuesta :

#1

Cost of 1orange=1200

Cost of 12 oranges:-

[tex]\\ \sf\longmapsto 1200(12)=14400[/tex]

#2

  • Total cost=32000
  • Cost of one orange=1200

Total oranges

[tex]\\ \sf\longmapsto 32000\div 1200[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2666.6[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2667[/tex]