chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which type of fermentation sometimes occurs in human muscle cells
Congress supported construction of the transcontinental railroad by A.paying the costs of construction B. providing loans and land grants C. paying for the deve
In the 1840s, the main argument in Congress over the transcontinental railroad concerned
The two major political parties in the United States are a considered part of..? A) the principle of checks and balances B)the practice of judicial review C)the
prove that if AC=DF and AB=DE then BC=EF
Where do congressional leaders usually refer a proposed bill after its introduction?
Franklin's mother is making 6 snack bags for his camp out. She will put 18 cherry fruit rolls and 18 grape fruit rolls into the bags. If se puts the same number
An extended __________ is a comparison that says one thing is another for several lines, for a stanza, or throughout a poem.
what is the opposite of cheery?
A group of words that contains a subject and a predicate but does not express a complete thought is called a main clause. True or False