gnianicholas716
gnianicholas716 gnianicholas716
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this please?

Can someone help me with this please class=

Respuesta :

TomMacdonald7
TomMacdonald7 TomMacdonald7
  • 23-11-2021

Answer: Multiply 4.50 x 10= 45.00$

Step-by-step explanation:

Answer Link
charlief22
charlief22 charlief22
  • 23-11-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Divide the cost by 6 to find the price of one 1lb:

4.50 ÷ 6 = 0.75

Now multiply this by 10 to find the cost of 10lbs:

0.75 x 10 = 7.5

∴ The cost is $7.50.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic applies to Mr. Lorry, Miss Pross, and Mr. Cruncher? A. helpful B. wealthy C. weak D. selfish
Which progressive president had the greatest effect on living and working conditions for the American people? Give 3 reasons to support your answer.
Which disorder is characterized by the following: a pattern of recurring thoughts or behaviors, such as repeatedly checking if doors are locked, that prevents p
A glass falls off a shelf. How fast is the glass moving after 0.4 seconds?
what happens to an electromagnet when you remove the power supply
System that transports nutrients and waste and plays a role in the immune response
please help!?!? needs to show work too.
Which man established a totalitarian regime in the Soviet Union? a.Joseph Stalin b.Francisco Franco c.Adolf Hitler d.Benito Mussolini
why did the united states want to go to space?
Which correctly compares how coal and natural gas are formed?