darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

what is the kinetic energy of an object that has a mass of 30kg and moves with a velocity of 20 m/s? A. 6,000J B. 12,000J C. 5,880J D. 2,940J
What is the missing term in the geometric sequence? -6,24,?,384,-1536,... ?= a.-204 b.-144 c.-96 d.-72
Why was d-day such an important historic event?
Calculate the pH of an aqueous solution of 16 mL of 0.00046 M HClO4(aq) after dilution to 42 mL.
Insert commas in the correct positions for the number 3790241068. A. 37,902,410,68 B. 37,90,24,10,68 C. 379,024,106,8 D. 3,790,241,068
Costa Rica has the greatest density of ___________ in the world.
Why does the heart automatically adjust the flow of blood to match activity levels? A. Extreme activity damages blood cells and the body needs replacements. B.
The interactive process through which people learn the basic skills, values, beliefs, and behavior patterns of a society.
How can not paying attention to trends can impact your future career?
The government created capital of brazil is called