schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Only members of Congress can officially sponsor a proposal.a. trueb. false
An injury that severs the spinal cord in the neck or upper back causes a person’s legs to be paralyzed. However, some paraplegics (individuals with paralyzed lo
Which two of the following design approaches are commonly used to represent multidimensional data in a data warehouse built on a relational database? 1) Snowfla
how do you find an equation of an exponential function using two points on a graph? ex. (2, 48) , (5, 750)
(c) Explain why water remains cool in earthen pot in summer. [1 3. (a) Use the kinetic theory of gases to derive an expression for the press [31 the walls of it
1. Responde: ¿Cuál fue la función de los estilos artísticos introducidos en América durante la Colonia?
A platform weighs 250 N. On the platform stand two window cleaners. One weighs 600 N and the other 800 N. The tension in the left rope is 1000 N. What is the te
Perform the indicated operation
Be careful of decision making biases and errors they can get you into trouble. True or false?
Marketing research involves the gathering of information about a particular market, followed by analysis of the information. True or False? 1) True 2) False