isabellagaming1987
isabellagaming1987 isabellagaming1987
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Zach bought 8 pieces of bubble gum that were $0.20 each. He used a number line to find the total cost. Choose the numbers to complete the sentences.

Respuesta :

iNeeedYou iNeeedYou
  • 24-10-2021

Answer:

He moved 7 hash marks and the product is $1.60

Step-by-step explanation:

It’s says he starts at 0.2 on the number line, so that’s the second hash mark after the 0. If you move to the right on each hash all the way til the 2, you moved 7 times.

The product of 8 x .20 = 1.60

Answer Link

Otras preguntas

Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)
Find the domain of each rational expression. f(x)=5x-7/4
Calculate the slope of a Line that intersects point (6,2) And ((-4,-3). A.1/2. B.2/3 C.4/5. D.7/8. For me the answer are a. Please help me.
what is a dangling modifier?
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
The boy was penitent and _______ to the store clerk for stealing candy.a-bragged b-apologizedc-talked d-cordial
Which Kelvin temperature is equal to 200.°C?
Our body needs iron. Certain foods are rich in iron and iron tablets are usually recommended by doctors. but neither the food nor tablets are hard like iron? Wh
How many faces edges vertices does a decagonal prism have ?
The boy was penitent and _______ to the store clerk for stealing candy.a-bragged b-apologizedc-talked d-cordial