avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

Which form of chemical degradation occurs naturally and requires no intervention by responders? 1) Oxidation 2) Hydrolysis 3) Photolysis 4) Biodegradation
Someone pls find the area of this kite!
What are the key features of a modified union shop regarding union membership, dues payment, and employment conditions?
LD 50 of 25 mg/m3 means that a concentration of 25 mg/m3 of a certain substance indicates:a. 50 people out of a group of 80 exposed to a concentration 25 mg/m3
Liam has biked 3.48 miles. He is 43.5% finished with his route. what is the. length of Liam's route?
How does the author use the structure of the bronx masquerade to enhance the story?
Disconfirming communication acknowledges that others mattera) True b) False
Hot drinks should be placed on the edges of tables sure false? A-TRUE B-FALSE
What would be stored in the variable abc after the loop has finished?
Milia is most common during old age when secretions accumulate in the sebaceous glands?