beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which type of wave requires a material medium through which to travel? (1) sound (3) television (2) radio (4) x ray
What did Christianity and Judaism emphasize about the individual?
What factors do you think a country’s leaders consider when deciding whether to surrender or fight?
A 250 ml bottle of water treatment liquid will treat up to 625 litres of water. Given that 1 cubic meter=1000 litres, how much treatment liquid is needed to tre
How did the death of Malik Shah affect the Seljuk Empire?
How do the mass media spread popular culture across the world?
What is the approximate circumference of a circle with a radius of 20 inches? Use π ≈ 3.14. A. 125.6 inches B. 251.2 inches C. 120 inches D. 62.8 inches
Explain the causes of Russia’s civil war and its outcome.
What are the major differences between the Democrat and Republican party?
What is the difference between civil and criminal law?