clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

Help me please!!!!!!!​
Humble is to modest as conceited is to?
Which statement best represents a claim? People who do not exercise their right to vote are truly wasting a precious democratic privilege. The benefits of manda
true or false? in the 1750’s war broke out between the french and indians. this war became known as the french and indian war. eventually the french won and cla
Due tonight! Economics: Which factors and considerations will most likely influence your schooling and career decisions?
Arrange these events in order 7 2 3 4 6 2 Mrs Winterbottom is very worried about the note O o o O A stranger comes looking for Mrs Winterbottom o o o oo o Phoeb
Determine the pressure change when a constant volume of gas at 1.00 atm is heated from 30.0°C to 40.0°C. Round your answer to the nearest hundredth.
What is the expression in radical form? (3x2)2/3
What aspect of starting a company does sales NOT play a role in? Building a team Pitching investors O Press and publicity Selling your product O None of the abo
CAN YOU PLEASE HELP!