AGirlWithTooMuchTime
AGirlWithTooMuchTime AGirlWithTooMuchTime
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.00 per pound. ( 20 points! )

How many pounds of strawberries can you buy for $11.00?

Good luck!

Respuesta :

rinnn001 rinnn001
  • 21-10-2021
you can buy 3 pounds of strawberries for $9

thanks for the luck i think i did good ^^

have a good day/night/afternoon :)
Answer Link

Otras preguntas

The coins in the store s cash register total $12.50. The cash register contains only nickels, dimes, and quarters. There are twice as many dimes as nickels. The
how do adrenaline help in dealing with emergency situations
The density of aluminum is 2.70 g/cm3. Apiece of aluminum foil that is 1000 cm on each side has a mass of 440. mg. How thick is the piece of foil?
Solve the exponential equation. Use a calculator to obtain a decimal approximation, correct to two decimal places, for the solution. Please explain how you got
State whether set A and B are equal, equivalent, both, or neither. A = {9, 8, 7} B = {8, 9, 10}
how do you convert 0.125 into a ratio
Solve each system of equations. 6x + 5y = 10 7x - 3y = 24
What is the difference between primary storage secondary storage and offline storage
How to solve 5(x-3)+2=7?step by step please help me math tutor. Right answer only.
Simplify the expression by using a double-angle formula or a half-angle formula. 7cos^2(theta/9)-7sin^2(theta/9) sin(theta/6)cos(theta/6)