dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Alexander Hamilton's "Report of Manufactures" a. urged Congress to take swift advantage of the vast gold reserves found in the United States soon after the Revo
Which statements are true? If all angles of a quadrilateral are right angles, then the quadrilateral must be a square. Two shapes are similar if and only if the
20-(6x4)+10+(9x3)-4=
a. d. b. C. Which triangles are similar? 12 8 8 A 3 (25 25 25 25 6 16 4 6 a Сь
Which point satisfies both f(x) = 2* and g(x) = 3?
If a stressor is unavoidable, there are still measures one can take to minimize the intensity of the stress. For instance, taking a final psychology exam can be
Sarah has been eating and sleeping poorly. She was just diagnosed with pneumonia. Tests showed the illness was caused by Streptococcus pneumoniae. In the chain
Thucydides wrote about A:the Battle of Marathon B: Alexander the Great's conquests C:the Persian War D:the Peloponnesian War
Study the poster created in California in 1876. Which persuasive techniques does the poster include? Select two options.
Find the x- and y-intercepts of the equation 7x + 14y = 28.