sheriffs4800 sheriffs4800
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Harry 3 t shirts cost $18. At this rate, what would his cost be for 8 shirts

Respuesta :

ssparkle285 ssparkle285
  • 24-09-2021

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

1 t-shirt will be $6 (18/3)

So for 8 shirts you have to multiply $6 (cost of one shirt) with 8 and you get $48.

Hope that helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which nutrient provides the highest number of calories per gram? sugar protein fat carbohydrate
which of the following actions do NOT contribute to recommendations you see online?
What circumstances enabled mussolini to gain power in italy?
hiv is transmitted through the exchange of any hiv infected body fluids true or false
i needs the helps my dudes and dudets​
E-mail has made it very easy to send a message to more than one person at any time of day from just about anywhere. If you wanted to send a coworker information
Convert 346.5 lb. to kg.
Terminal bronchioles eventually terminate in
Help me...... (1)why is there debate over climate change?? (2)Do you agree that climate change is debatable??
What is the energy content in joules of a 1.28g sample of oatmeal that raises the temperature of 1.50 kg of water in a calorimeter from 25.0 C to 27 C