qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

The Phoenicians learned their gold working skills from the ______________________.
Why does Piggy keep repeating "I got the conch!" after the boys set the trees on fire?
Is 1 kilogram bigger than 1200 grams
Which statement about Shi'ite Muslims is true? a. They refused to accept two of the Five Pillars of Islam. b. They believed that Islam should be confined to A
where minerals formed?
Josh rides his bike along a 9-mile trail. There are trail markers every mile. The markers start at mile and end at 9 miles. How many markers does Josh see
Why did French colony's have trouble attracting new French colonist
which president was elected under the provisions of the 12 amendment
one difference between the populations of chile and brazil is that
Which description best fits the cultural region of the Northeast? Cold and harsh winters exist in this region, which is known for large cities and universities.