smullins291 smullins291
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

two pounds of sugar cost $1.50 how much sugar do you get per dollar

Respuesta :

frascoalexander frascoalexander
  • 23-09-2021

Answer:

you get a pound of sugar for 75 cents

Step-by-step explanation:

1.5 / 2 = 0.75

you get a pound of sugar for 75 cents

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!!!In response to the essay question, select the sentence that best represents the main idea of your essay.Essay QuestionStudents choose to study in a var
Factory workers demands included what in the late 1800s
The cart accelerates due to the speed of the fan. Acceleration is therefore the independent, dependent, or constant variable?
A citizen of state a and a citizen of state b were in an automobile accident in state a. the state a citizen filed a negligence action against the state b citiz
Read this excerpt from an argumentative essay. Cell phones have no place in schools. They will only serve as a distraction to the students who are in school to
What did workers do when they signed yellow-dog contracts? agreed to work for reduced wages agreed to work only eight hours a day promised they would not jo
Which of the following is a mixture? aluminum BaSO3 milk table salt
I’m what way did the rise of the mongol empire affect China?.
Recall from Example 1 that whenever Suzan sees a bag of marbles, she grabs a handful at random. She has seen a bag containing four red marbles, five green ones,
Which renewable energy source is used quite frequently in the U.S. and Canada? nuclear power, hydroelectricity, coal, or oil