aidenfink aidenfink
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Linette bought apples at $1.74 per pound. If she bought 5 pounds of apples, how
much did she pay?

Respuesta :

shannonvankeuren shannonvankeuren
  • 22-09-2021

Answer $ 8.70

Step-by-step explanation:

Multiply $1.74 by 5

Answer Link

Otras preguntas

If the function F(x) represents the number of words that janet can type in x minutes, what is the possible domain for this function?
how many yards are there in 1 mile ? how many inches are there in 1 mile (there are 5280 feet in 1 mile and 3 feet in 1 yard
What is the answer to the problem. Increase 14 by 45%
Given: O is the midpoint of line MN OM=OW Prove: OW=ON
What number is 35% of 22?
Please help me with these 2 math problems !! 1. Jennifer works in a flower shop. On Saturday she started work at 8:45 AM. She spent 3/4 hour at lunch. She fini
7. How does regular exercise help to reduce the effects of mental stress?A. Regular exercise gets you away from the home or office and away from stress.B. Peopl
Toyota’s remarkable growth as a multinational company is uniquely associated with which of the following? A. Jidoka B. Chaebols C. Kaizen and jidoka D. Kai
In China in the 1980s, commune-based agriculture was replaced by the _______ responsibility system. A. Confucian B. household C. cultural D. community
14% of 81 is what number?